Drobečková navigace

Úvod > Blog > Jak vybrat ten správný vysokozdvižný vozík

Jak vybrat ten správný vysokozdvižný vozíkPotřebujete si ke své práci pořídit vysokozdvižný vozík, ale ve velkém množství značek a nejrůznějších druhů se těžko orientujete? Potom jste zde správně. Poradíme vám, čím se při výběru vozíku řídit a na co si dát pozor.

Před samotným výběrem manipulační techniky je důležité uvědomit si účel, pro který vozík potřebujete, a prostor, v němž se budete s vysokozdvižným vozíkem pohybovat. Na základě těchto informací, pak snadno určíte následující kritéria:

  • Nosnost vozíku

  • Druh a typ pohonu

  • Způsob manipulace

  • Druh manipulovaného materiálu

Při výběru manipulační techniky je nutné zohlednit všechna kritéria. Pouze tak totiž docílíte toho, že vozík, který si pořídíte, bude opravdu vaším efektivním pomocníkem.

Potřebujete-li převážet palety na kratší vzdálenost bez potřeby stohování do výšky, postačí vám některý z nízkozdvižných vozíků. Naopak pro stohování palet nebo jejich zakládání do regálů jsou vhodnější vysokozdvižné ručně vedené vozíky. Důležité je uvědomit si také to, zdali s vozíkem budete jezdit v malých uličkách, zvedat náklad do velkých výšek apod. V halách s úzkými uličkami se vám bude dobře manipulovat s vozíky v tříkolovém provedení, jejichž zadní kolo otáčející se o více než 90° zaručuje menší poloměr otáčení. Oproti tomu čtyřkolové vozíky jsou stabilnější, proto jsou vhodnější na větší plochy a nerovné povrchy.

Nutno podotknout, že tříkolové vozíky jsou dnes již dodávány pouze na elektrický pohon, hodí se tedy opravdu především jen do vnitřních prostor. U čtyřkolových variant si druh pohonu můžete sami vybrat.

Je celkem zřejmé, že jiný druh manipulační techniky bude potřeba ve vnitřních prostorách s rovnými podlahami a jiný venku na nepříliš rovném povrchu. Obecně platí, že do vnitřních prostor, kde jsou kladeny přísnější hygienické podmínky, je lepší pořídit si elektrický vozík. Do venkovního terénu se oproti tomu více hodí typ s dieselovým motorem. Výrobci manipulační techniky samozřejmě myslí i na ty případy, kdy je nutné vozík používat jak uvnitř, tak venku. Pro tyto případy je nejvhodnější plynový vysokozdvižný vozík. Ten znamená ovšem zejména na začátku větší investici, jelikož je k němu potřeba pořídit také čerpací stanici nebo plynové hospodářství.

Stále si nejste jistí, jaký typ vysokozdvižného vozíku zvolit? Neváhejte se a obraťte se na nás. V ALservis vám s výběrem rádi pomůžeme osobně. Stačí nás kontaktovat a říct nám vaše požadavky. My pro vás ten pravý vybereme.

Zaslat poptávku