Dnes si můžeme vybrat ze tří druhů pohonů manipulační techniky:
Každý z těchto druhů pohonů je vhodný do jiných prostor a k jiným účelům. Na následující stránce bychom vám rádi poskytli základní informace o jednotlivých typech a poukázali na jejich výhody a nevýhody vzhledem k účelu a prostoru jejich využití.
Vozíky s elektrickým pohonem jsou nepochybně tím nejvhodnějším typem pohonu, který se hodí do uzavřených prostor, v nichž jsou kladeny vysoké nároky na bezpečnost a hygienu. A to zejména díky tichému a bezemisnímu provozu. Je nutné dbát na to, že tento typ vysokozdvižných vozíků je vhodný především na rovné a čisté povrchy. Nejčastěji se s tímto typem pohonu setkáme u ručně vedených nízkozdvižných i vysokozdvižných vozíků. Dnes už ovšem neplatí, že elektrické vysokozdvižné vozíky jsou vhodné pouze do vnitřních prostor. Díky modernizaci trakčních baterií je možné využívat tento typ vozíku až do teploty -30°C.
Výhody:
Bezemisní pohon šetrný k životnímu prostředí
Tichý provoz
Nízké provozní náklady
Lepší ochrana v prašném prostředí
Snadné ovládání
Jednoduchá manipulace u tříkolových vozíků
VZV s výměnnou baterií zvládají i práci v nepřetržitém provozu
Nevýhody:
Dlouhý čas dobíjení baterie
Menší výkon oproti spalovacímu motoru
Jedná se zatím stále o nejčastější typ pohonu manipulační techniky. Jeho použití je vhodné především do venkovních prostor, a to kvůli výfukovým plynům, které při jeho provozu vznikají. Ovšem díky modernizaci filtrů se již i tyto motory začínají pomalu vyrovnávat svým ekologičtějším kolegům. Proto je použití některých dieselových vysokozdvižných vozíků vhodné už také do uzavřených hal. Dieselové vysokozdvižné vozíky jsou vyráběny také v terénních úpravách, jejich využití je tedy možné i v těžším terénu.
Výhody:
Univerzálnost použití těchto vozíků
Vysoká nosnost (u některých až do 40 tun)
Vhodné do nepřetržitého provozu
Jednoduchá obsluha
Snadné doplňování paliva bez nutnosti zásob
Nevýhody:
Nevhodnost použití v uzavřených prostorách, kde je kladen důraz na čistotu a ticho
U vozíků s vyšší nosností nutnost splnit emisní limit Euro III B. (Tím se značně zvyšuje jejich pořizovací cena.)
Plynové vysokozdvižné vozíky můžeme považovat za tzv. zlatou střední cestu, co se typu pohonu týče. Je to zejména díky jejich možnému využití ve venkovních i vnitřních prostorách. Oproti dieselovému pohonu se plynový pohon využívá u vysokozdvižných vozíků do max. nosnosti 8 tun.
Výhody:
Ekologicky šetrné
Nízké provozní náklady
Neklesající výkon po dobu používání
Univerzálnost
Bezpečný provoz
Nevýhody:
Nutnost vytvoření zásob plynových nádob
Možnost poruch při použití jiného plynu než propanu pro technické využití
Jak si lze všimnout, neexistuje jeden nejlepší typ pohonu, který převažuje nad ostatními. Jako u jiných parametrů je důležité i při výběru pohonu určit účel a prostor využívání vysokozdvižného vozíku a na základě toho se rozhodnout, jaký z typů je právě pro vás tím nejvhodnějším. Nejste-li si jistí, obraťte se na nás a rádi vám poradíme.